Krizde Neye Yatırım Yapmalı? – Ekonomik Krizde En İyi Yatırım Aracı 2023

Ekonomik kriz döneminde neye yatırım yapmalı sorusu artık birçok yatırımcının aklını kurcalamakta. Global anlamda piyasalarda oluşan tedirginlik ve dalgalamalar sonucunda paramı nasıl değerlendirebilirim 2023 yılında diye düşünenlerin sayısı da günden güne artıyor. Peki amacımız paramızın değerini korumak mı yoksa kazanç sağlamak mı?

Bir piyasada işlem yapmaya başlamadan önce kendinize yatırım amacınızı sormakla işe başlamalısınız. Bu, nasıl bir yatırım yapacağınıza karar vereceğiniz ilk aşamadır.

En iyi yatırım araçları ile bile işlem yapsanız başkası için karlı yatırımlar sizin için hüsranla sonuçlanabilir. Çünkü yatırım tamamen kişiseldir. Başkasının risk yönetme becerisiyle sizinki aynı oranda olmayabilir. Bu da yatırımlarınızın sonucunu doğrudan etkiler.

Peki krizde yatırım fırsatları nasıl değerlendirilir? Yatırım yapmaya nasıl başlanır? Krizde neye yatırım yapmalı?

Karlı yatırımlar yapmak istiyorsanız önce kendiniz için en uygun yatırım aracını bulmalısınız. Zaten daha sonrasında en kazançlı yatırım araçlarını hep birlikte inceleyeceğiz.

Yatırım Nedir?

Yatırım, gelecekte getiri sağlaması umuduyla bir varlığın veya kaynağın kullanılmasıdır. Yatırım, tüketimden farklı olarak gelecekte bir kazanç sağlamak amacıyla yapılan harcamalardır. Yatırım yapan herkesin nihai amacı parasının değerini arttırabilmektir.

Sizi zengin yapan maaşınız değil, harcama alışkanlıklarınızdır.

-Charles A. Jaffe

Çoğu kişi yatırım yapmak için ay sonunda elinde para kalmasını bekliyor. Fakat yatırım yapmak ay sonunda elinizde kalanlarla değil, normal harcamalarınızın daha azıyla yetinmeyi öğrenerek yapılır. Yatırıma başlamak için çok paranızın olmasına gerek yok. Akıllı yatırımlar yaparak sizler de çok güzel getiriler elde edebilirsiniz. Gelin Kyle Macdonald’ın akıl almaz yatırım hikayesine birlikte göz atalım.

Bu hikaye; kırmızı bir ataç ile başlattığı takas döngüsü sayesinde 3 odalı bir eve sahip olan Kyle Macdonald’ın bunu nasıl başardığını anlatıyor.

Kyle Macdonald, kırmızı bir ataç ile başladığı yatırım serüveni sayesinde ev alabilmiş akıllı bir yatırımcı diyebiliriz. Kendisi Craiglist adı verilen siteye bir kırmızı ataç koyarak takas tekliflerine açtı. Aslında burada amacı bir kırmızı ataç ile nasıl takaslar yapabileceğini ölçmekti.

Ataç karşılığında aldığı ilk takas balık şeklinde bir kalem oldu. Bu takas döngüsünü hız kesmeden devam ettiren Kyle Macdonald, jenaratör, kamp ocağı, kamyonet ve bunların sonucunda 1 yıllığına kira vermeden bir evde oturabilme imkanı elde etti.

Kırmızı bir ataç ile başladığı bu yolculuğu devam ettirmekte kararlı olan Kylie Macdonald, metalin babası olarak bilinen şarkıcı ile bir akşam vakit geçirme fırsatı buldu. En sonunda bu buluşmayı da takasa açan Kylie Macdonald, oldukça değerli KISS kar küresi, filmde rol teklifi ve son olarak da Kanada da bir ev takası ile akıl almaz hikayesini nihayete erdirdi.

25 cent değerinde bir ataç ile başladığı yatırım serüvenini bir ev sahibi olarak bitiren Kyle Macdonald bizlere ne öğretmiş olabilir?

Bu hikayeden ilham alan daha onlarca kişi çok ufak eşyaları ile girdikleri takas serüveniyle kendilerine çok daha değerli eşyalar alabildiler. Buradan Kylie Macdonald’ın hikayesine ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere az parayla yatırım yapmayı geçin, paranız yokken bile akıllı yatırımlar yaparak güzel getiriler elde edebilirsiniz. İster kriz dönemi olsun ister normal zamanlarda olsun iyi bir yatırımcıysanız her zaman para kazanabilirsiniz.

Ekonomik Krizde En İyi Yatırım Aracı Nedir?

Ekonomik krizde en iyi yatırım aracını bulmak için öncelikle nasıl bir yatırımcı olduğunuza karar vermelisiniz. Çünkü birçok farklı piyasada birçok farklı yatırım enstrümanı ile işlem yapabilirsiniz. Fakat neye yatırım yapacaksınız? İşte bu soruya geçmeden hemen önce ne tür bir yatırımcı olduğunuzu belirlemelisiniz.

Risk ile başa çıkabilir misiniz? İlk olarak kendinize bu soruyu sormakla başlayın. Eğer riski yönetebilme beceriniz iyi değilse kripto varlık veya forex kaldıraçlı işlemler gibi yüksek getiri-yüksek risk barındıran yatırımlardan uzak durmalısınız.

Zarara uğradığınızda tepkiniz ne olur? Hayatınıza devam edebilir misiniz yoksa uzun bir süre bu durum sizi etkiler mi? Eğer zarara uğramak dünyanızı başınıza yıkıyorsa daha garanti yatırımlar yapmanızda fayda var. Bunun için de değerlendirebileceğiniz yatırım araçlarını yazımın ilerleyen kısımlarında listeleyeceğim.

Şimdi sizlere krizde en iyi yatırım aracı nedir 2023 yılında sorusunun cevabını vereceğim. Yazımda bol bol verilerden ve grafiklerden faydalanacağız.

Kriz Döneminde Altın Yatırımı Yapılır Mı?

Kriz döneminde altın yatırımı yapmak her dönemde olduğu gibi akıllı yatırımlar arasında yer alıyor. Altın, özellikle ekonomik kriz döneminde neye yatırım yapılır diye araştıran ama bir yandan çok risk almak istemeyen yatırımcılar için ideal bir tercih.

Dünyada global bir krizin var olduğu bu dönemlerde altında yaşanan yukarı yönlü hareketler ile sıkça karşılaştık. Bunun yanı sıra panik olmayı bırakıp krizde yatırım fırsatları arayanlar da gün içi al sat işlemleriyle bile doyurucu derecede getiri elde etti.

Fakat kriz dönemlerinde yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusu. Biliyorsunuz ki ekonomik dalgalanmaların yoğun olduğu dönemlerde piyasalar kırılganlaşıyor. Özellikle ekonomik açıklamalar ve gelişmelerin olduğu zamanlarda işlem yoğunluğu artan piyasalarda fiyatlar ani dalgalanmalar yaşayabiliyor. Bu dalgalanmaları iyi takip edemeyen ve balon fiyatlanmalara yakalanan yatırımcılar ise ne yazık ki işlemlerini zararla kapatmak durumunda kalabiliyor. Aynı durum altın için de geçerli.

Altın fiyatlarını ne etkiler sorusuna cevap olarak aşağıdaki liste örnek gösterilebilir;

  • FED konuşmaları ve para politikası
  • Arz-talep
  • Ekonomik veriler
  • Enflasyon
  • Belirsizlik/Güvensizlik
  • Devlet rezervleri
  • Para birimi hareketleri

Altını etkileyen faktörler yukarıda listelenmiştir. Ekonomik krizde yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken de bu gelişmeleri baz alırken aynı zamanda piyasaları da güncel olarak takip etmektir.

Örneğin yüksek enflasyon yani malların artan fiyatları altın fiyatlarında da yukarı yönlü hareketlenmeye neden olur. Küresel krizde neye yatırım yapılır sorusuna enflasyonun yüksek olduğu bir ülkede işlem yapacak olanlar altın cevabını verebilir. Çünkü altın güvenilir liman olmasının yanı sıra uzun vadede istikrarlı bir yatırım aracıdır.

Dolar Mı Altın Mı?

Şu an dolar alınır mı veya altın alınır mı diye düşünürken hiçbir yatırım aracına karar veremeyip bütün fırsatları kaçıran yatırımcılar burada mı? Evet, özellikle krizde yatırım fırsatları doğar. Bu nedenle de kimi yatırımcılar ekonomik kriz dönemlerinde işlem yapmamayı tercih ederken kimileri ise fiyatlarda meydana gelen sert düşüşleri değerlendirerek gelecekte oldukça güzel paralar kazanabilirler.

Peki ekonomik krizde yapılacak yatırımlar arasından altın mı dolar mı daha karlı? Bunu TÜİK 2022 reel getiri oranları ve kapsamlı verilerinden faydalanarak cevaplayabiliriz.

Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları;

TÜİK verilerine göre yatırım araçlarının 6 aylık reel getiri oranı aşağıdaki gibidir.

Yatırım AracıReel Getiri Oranı
Külçe Altın%15,74
Amerikan Doları%14,79
Euro%9,80
BİST100%6,94

Krizde neye yatırım yapmalı sorusunu da yukarıda yer alan verileri baz alarak cevaplayabiliriz. Enflasyonun yüksek açıklandığı bu 6 aylık dönemde altın da dolar da reel getirisi en yüksek olan yatırım araçları olmuştur. Bu nedenle enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde yatırım yapanlar paralarını enflasyona karşı korumak için yabancı para birimlerini tercih edebilirler.

Bunun yanı sıra kriz dönemlerinde yatırım yaparak uzun vadede güzel getiriler elde etmek isteyenler; değer yatırımı yapabilirler.

Değer Yatırımı Nasıl Yapılır?

Başarılı yatırımcıların yatırım tavsiyeleri arasında sıkça rastladığımız değer yatırımı ile devam ediyoruz. Aslına bakarsanız kriz döneminde neye yatırım yapmalı sorusunun rasyonel cevaplarından en önemlisi; değer yatırımıdır. Peki değer yatırımı nedir? Kısaca özetleyelim.

Benjamin Graham gibi başarılı yatırımcıların da uyguladığı, normal değerinin altında fiyatlanan hisse senetlerini alma stratejisine değer yatırımı diyoruz. Burada önemli olan; şirketin güvenilir bir şirket olmasıdır. Adeta bu şirkete ortak oluyor gibi düşünüp, en düşük fiyattayken bu değerli şirkete dahil olmayı hedeflersiniz.

Kriz zamanlarında yatırım yapabileceğiniz avantajlı alternatiflerden biri olan hisse senetleri de bu strateji ile sizlere çok güzel getiriler kazandırabilir. Fakat değer yatırımı yapmayı düşünüyorsanız bunu kenarda bulunan ve yakın bir zamanda size lazım olmayacak bir para ile yapmalısınız. Çünkü piyasaların ne zaman normale döneceği ve firmanın ne zaman olması gereken değerini tekrar bulacağı belli olmaz.

Borsa, her şeyin fiyatını bilen ama hiçbir şeyin değerini bilmeyen yatırımcılarla doludur. 

– Phillip Fisher

Borsada yatırım yapmadan önce şirketlerin mali yapısını incelemelisiniz. Bunun için faydalanabileceğiniz bazı veriler bulunuyor. Örneğin fiyat-kazanç oranı, şirketlerin ortaklık yapısı, borsaya girme nedenleri ve açıkladıkları karlar size şirketin değerini bulma noktasında fikir verebilir. Böylelikle ekonomik krizde yatırım yapmak için değerlendirebileceğiniz bir alternatif de normal değerinin altında fiyatlanan hisse senetleri diyebiliriz.

Kripto Para Yatırımı Yapılır Mı?

Kripto varlıklar veya bir diğer adıyla coinler artık hepimizin hayatına girmiş durumda. Peki, nedir bu kripto para?

İşlemleri güvence altına almak için kriptografi ile tasarlanmış olan dijital varlıklardır. Merkeziyetsiz oldukları için kripto para piyasalarında yapılan işlemleriniz takip edilemez. Bu nedenle de devlet müdahalesinden uzaktır. Peki krizde yatırım fırsatları arayanlar için kripto paralar örnek gösterilebilir mi?

Kripto varlıklar, saniyelik fiyat değişimleri gerçekleşen ve yüksek kar-yüksek kayıp ile karşı karşıya olduğunuz bir piyasadır. Bu piyasadan çok güzel getiriler elde edebilmek mümkün olduğu gibi sizi üzecek kayıplar da yaşayabilirsiniz. Tabi kayıplarınızı minimuma indirmek için güvenilir borsalarda işlem yapıyor olmanız da önemli.

Kriz döneminde veya normal bir dönemde kripto varlıklar ile kar edebileceğiniz bir yol bulunuyor. Coin adını verdiğimiz kripto paralar tasarlandıktan sonra belli borsalarda listelenmeye başlar. Bu coinler her başka borsaya daha dahil olduğunda işlem hacmi artacağı için coinin fiyatı da artar. İşte, coinler borsalarda listelenmeden önce yakalayabilirseniz inanılmaz derecede kazanç elde edebilmeniz mümkün.

Tercih edebileceğiniz en büyük kripto para borsaları; Binance, Coinbase, KuuCoin, Gate.io, Kraken…

Krizde Yatırım Fırsatları Nasıl Değerlendirilir?

Krizde yatırım fırsatları arasından hangisini tercih edeceğine karar veremeyenler için birçok yatırım aracını bünyesinde barındıran Forex piyasası ideal bir seçim olabilir. Forexte yatırımcılar tek bir hesap ile döviz çiftleri, emtialar, endeksler, yabancı hisse senetleri ve kripto varlıklara yatırım yapabilirler. Üstelik hepsini tek bir hesapta yönetebilecekleri için ekonomik krizlerde yatırım yaparken portföyünü çeşitlendirmek isteyenlere forex büyük bir kolaylık sağlar.

Peki Forex nedir nasıl işlem yapılır?

Forex piyasası günlük 7 trilyon dolar işlem hacmiyle devasa büyüklükte bir döviz piyasasıdır. Bu piyasada yatırımcılar için onlarca yatırım enstrümanı ve yüzlerce para birimi bulunuyor. Özellikle döviz yatırımı yapmak isteyenler için forex en mantıklı piyasa olabilir.

Forexi diğer piyasalardan ayıran birçok ayrıcalığı vardır. Örneğin forex yatırımcıları kaldıraç kullanarak yatırımlarını kolayca katlayabilirler. Kaldıraç; normalde yapabileceğiniz işlemlerden daha büyük pozisyonlara girebilmenizi sağlayan avantajlı bir işlem özelliğidir.

Potansiyel getiriyi arttırdığı gibi zarar etme ihtimalinizi de arttırır. Bu nedenle risk yönetimi konusunda kendine güvenemeyen yatırımcıların daha temkinli davranması gerekir.

Kriz döneminde yatırım yaparken değerlenen para birimlerinde işlem yapmak oldukça önemlidir. Örneğin TL enflasyon karşısında değer kaybediyorsa paranızı dolarda veya euroda tutarak paranızın değerini koruyabilirsiniz.

Bunun için de krizde neye yatırım yapmalı diye bakarken değerlendirebileceğiniz alternatifleri bir de forex için listeleyelim.

Yabancı Hisse Senetleri

Biliyorsunuz ki hisse senetleri ister ülkemizde ister başka bir ülkede olsun uzun yıllardır hayatımızın merkezi halinde. Özellikle paramızın değer kaybettiği dönemlerde yabancı hisse senedi yatırımı yaparak hem doların yükselişinden hem de yatırım yaptığımız hisse senedinin yükselişinden kar edebiliriz.

Üstelik yatırım yapabileceğiniz yabancı hisse senetleri arasında Tesla, Apple, Amazon vb. dünya devi şirketler de yer alıyor. Bu açıdan baktığınızda kriz dönemlerinde yatırım yapmak için fırsat arayanlara forex yabancı hisse yatırımları bir alternatif olabilir.

Kaldıraçlı İşlemler

Forexin bir diğer avantajı ise kaldıraçlı işlem imkanıdır. VİOP piyasasında da bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz elbette ama forexte kullanabileceğiniz kaldıraç oranları çok daha yüksek.

Kaldıraç sistemini bilmeyen yatırımcılar için kısaca özetleyeyim. 100 dolar paranız olduğunu farz edelim. Bu aranız ile 1:200 kaldıraçlı işlem gerçekleştirmek istediğinizde paranız artık 100 x 200 = 20.000 dolara ulaşır. Böylelikle işlem büyüklüğünüz de 200 kat artmış olur. Bu da paritelerde meydana gelen pozitif/negatif fiyat hareketlerinden de kaldıraç oranınız bazında kar/zarar etmeniz anlamına gelir.

Dikkat!
Kaldıraç sistemi; yatırımcıların potansiyel getirilerini arttırabileceği gibi zarara uğradıklarında da paralarının hızla erimesine neden olabilir.

Ekonomik krizde en iyi yatırım aracı nedir sorusuna tek bir cevap veremeyiz ama en çok kaldıraçlı işlemler ile para kazanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Çift Yönlü Yatırım

Piyasalarda negatif hareketlere sıkça rastladığımız kriz dönemleri, çift yönlü yatırım için en uygun dönemlerdir. Çift yönlü yatırım; bir paritede fiyatların hangi yönde hareket edeceğini öngörerek pozisyon almaktır. Tahmininiz doğru çıktığı takdirde fiyatlar düşse de yükselse de kar edersiniz. Önemli olan tek husus; tahmininizin doğru çıkmasıdır.

Bu krizde neye yatırım yapılır diye düşündünüz ve bulamadınız mı? Sorun değil. Fiyatların hangi yönde seyredeceğini tahmin edebildiğiniz bir parite seçin ve pozisyon açın. Eğer fiyatların düşeceğini düşünüyorsanız kısa pozisyon, yükseleceğini düşünüyorsanız uzun pozisyona girmeniz gerekir. Bu tahminleriniz doğrultusunda işlem gerçekleştirerek herkes zarar ederken siz kar edebilirsiniz.

Özetle; krizde yatırım fırsatları mutlaka karşınıza çıkacaktır. Bu fırsatları değerlendirmek isteseniz de piyasadaki belirsizlik nedeniyle hangi yatırım aracının daha karlı olduğunu bilemeyebilirsiniz. Fakat hangi piyasada, hangi işlem ile kar edebileceğinizi öğrenerek kriz dönemlerinde yatırım yapabilmeniz oldukça kolay.

Bu bölüme kadar krizde tercih edebileceğiniz yatırım araçlarını ve fırsatları kapsamlı bir şekilde inceledik. Şimdi de başarılı yatırımcıların tecrübelerinden faydalanarak hazırladığım yatırım stratejileri ile devam edeceğiz.

Kriz Zamanlarında En Karlı Yatırım İçin 3 Strateji

Yatırım yapmak tamamen kişisel bir meseledir. Örneğin geliri yüksek ve geleceğini garanti almış biri yatırım yaparken daha az kaygı ile boğuşacağı için daha çok risk alabilme potansiyelindedir. Fakat geliri düşük ve borç içinde olan bir yatırımcı risk alırken daha fazla düşünür ve daha fazla kaygılanır. Çünkü her zaman söylediğim üzere; yatırım kişisel bir meseledir.

Fakat koşullar ne olursa olsun yatırımlarınızın riskini azaltabilecek ve kriz zamanlarında yatırım için uygulayabileceğiniz 3 strateji vardır. Bu bölümde onlardan bahsedeceğiz.

Porftöy Çeşitlendirmesi

Kriz zamanlarında yatırım yaparken mutlaka ve mutlaka uygulamanız gereken ilk kural; sepet yapmaktır. Sepet yatırımı, portföyünüzü çeşitlendirmeniz anlamına gelir. Burada amaç riski dağıtmaktır.

Bir yatırım aracına tüm paranızı yatırmak ekonomik krizde yatırım yaparken kaçınmanız gereken önemli bir husustur. Çünkü piyasalardaki belirsizlik, ne olacağını tahmin edebilme gücümüzü düşürür. Bu nedenle de riskimize minimuma indirerek yatırım yaparsak bir yatırım aracı düşüşte iken diğer yatırım aracı sayesinde kar edebilme ihtimalimiz olur.

Stratejik Yaklaşım

Krizde nasıl yatırım yapılır sorusu herkes için farklı şekillerde cevaplanabilir. Fakat kriz dönemlerinde yatırım yaparken stratejik ve rasyonel davranabilmek oldukça önemlidir.

Bir piyasada işlem yapıyorsanız korkmanız gereken iki duygu vardır; korku ve açgözlülük. Bu iki duyguyu yönetebilen yatırımcı doğru yerlerden alım yapabilir ve doyuma ulaştığı noktada da karını alıp pozisyonu kapatabilir. Şimdi krizde ne alınır diye düşünürken stratejik bir bakış açısıyla konuyu nasıl ele alabileceğinizden bahsedelim.

Başkaları açgözlü olduğunda kork ve geride dur, başkaları korktuğunda açgözlü ol.

Warren Buffett

Örneğin pandemi sürecinde sağlık ve temizlik sektörleri ile alakalı birçok firmanın satışlarında artış oldu. Bunu öngörerek piyasalarda veya fiziki olarak yatırım yapabilseydiniz kriz döneminde stratejik bir yaklaşım edinmiş olurdunuz.

Ekonomik dalgalanmaları etkileyen faktörlere hakim olmak, kazançlı yatırımlar yapabilmenizi sağlayacak en önemli hususlardandır.

Piyasa Takibi

En mantıklı yatırım aracı ile de işlem yapsanız güncel piyasa takibi kar edebilmek ve zararlarınızı sınırlayabilmek adına büyük bir öneme sahip. Artık teknoloji geliştiği için işlem yaptığınız piyasalarda fiyat alarmı kurabiliyor, bunun yanı sıra kar al/zarar durdur emirleri uygulayabiliyorsunuz.

Özellikle ekonomik krizde yatırım yaparken bu gibi özellikler ile piyasa takibi sağlamak oldukça önemlidir. Çünkü fiyatlarda ani değişiklikler olabilir ve hiç beklemediğiniz zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin siz toplantıdayken önemli bir ekonomik gelişme yaşandığını varsayalım. Toplantıda olduğunuz için sizin bu durumdan haberiniz yok fakat fiyatlar fena şekilde çakılıyor. Ne yapacaksınız? Hiçbir şey. Çünkü o sırada toplantıdasınız.

İşte bu gibi durumlar ile karşılaşmamak ve işi şansa bırakmamak için daima kendinize bir kar al/ zarar durdur noktası belirlemenizde fayda var. Yalnızca zarardan kaçınmak için değil krizde yatırım fırsatları ve düşük maliyetlenmeleri kaçırmamak için de bu özellikleri kullanmak oldukça önemlidir.

Örneğin siz toplantıdayken çok güzel bir yatırım fırsatı doğmuş olabilir. Fiyat alarmları sayesinde düşük maliyetlerle yatırım yapabilir ve bu yatırım fırsatlarını anlık olarak değerlendirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Krizde en iyi yatırım aracı nedir ve kriz döneminde neye yatırım yapmalı soruları ile başladığım yazıda aklınıza takılabilecek birçok konuda detaylı bilgi verdim. Yatırım yapmak, emek verdiğiniz sürece yüzünüzü güldürecek bir eylemdir. Bu nedenle yazımı sonuna kadar okuduysanız kendiniz için ilk adımı atmış sayılırsınız.

Bu bölümde ise konu ile ilgili aklınıza takılabilecek birkaç soruyu cevaplayacağız. Sizler de yatırım hikayelerinizi veya merak ettiklerinizi yorum olarak bana iletebilirsiniz. En kısa zamanda geri dönmeye çalışacağım.

Ekonomik Krizde Nasıl Para Kazanılır?

Ekonomik krizde sepet yatırımı yaparak para kazanabilirsiniz. Kriz dönemleri, piyasalarda belirsizliğin oluştuğu ve yatırımcıların hareket ederken tedirgin olduğu zaman dilimleridir. Bu nedenle de kriz dönemlerinde yatırım yapmak isteyenler genellikle hangi yatırım aracını tercih edeceklerine karar veremeyebilirler.

Aslında sepet yatırımı ile birçok farklı yatırım aracına yatırım yapmanız çok daha kazançlı olacaktır. Çünkü portföy çeşitlendirmesi riskin dağılmasına ve potansiyel getirinizin artmasına neden olur.

Bu Dönemde Neye Yatırım Yapılır?

Bu dönemde düşük maliyetli hisse senetlerine, doğru alım noktalarından döviz ve altına yatırım yapılabilir. TÜİK verilerini baz aldığımızda da reel getiri oranlarına göre en karlı yatırım araçlarının ilk üçünde; altın, döviz ve BİST100 yer alıyor.

Krizi Fırsata Çevirmek Mümkün Mü?

En karlı yatırımlar; doğru zamanda krizi fırsata çevirerek yapılır. Çünkü kriz dönemlerinde piyasalarda denge oluşması daha zor olduğu için fiyatlarda da oynaklık yüksektir. Bunun yanı sıra piyasadaki belirsizlik sürdükçe yatırımcılar işlem yapmaktan kaçınır, bu da piyasalarda sert düşüşlerin meydana gelmesine neden olabilir. Fakat bu düşüşler akıllı yatırımlar yapan rasyonel yatırımcıların favorisidir.

Kriz dönemlerinde yatırım yapmak bu nedenle rasyonel bir bakış açısına sahip olduğunuzda oldukça karlıdır. Çünkü düşük maliyetler ile aldığınız yatırım araçlarını piyasalar normale döndüğünde güzel karlar ile satabilirsiniz. İşte bu sayede de aslında krizi fırsata çevirmiş olursunuz.

Ayhan Boz

Ayhan Boz

Uzun yıllardır finansal piyasalarda işlem yapan bir yatırımcıyım. Bunun yanı sıra birçok farklı aracı kurumda da yatırım danışmanlığı yaptım. Sizler de blogumdan faydalanarak finans dünyası hakkında bilgi edinebilir, daha rasyonel bir yatırımcı olabilirsiniz.

Bu konuda senin yorumun ne? Hemen aşağıya yazabilirsin!

Leave a reply

Profesyonel Forex
Logo
Enable registration in settings - general