Tedavüldeki Dolar Banknotları [ Eski Dolar Geçerli Mi 2023 Yılında?]

Tedavüldeki dolar banknotları 2023 yılı için hangileri? Sizlerden sıkça gelen bu sorular nedeniyle eski dolar geçerli mi, en büyük dolar banknot hangisi gibi konuları açıkladığım bir yazı ile karşınızdayım.

Bilindiği üzere ABD doları olarak bildiğimiz para birimi Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimidir ve dünya çapında rezerv para birimi olarak kullanılmaktadır.

Amerikan doları ilk olarak 1775’te Kıta Kongresi tarafından çıkarıldı. Yine aynı şekilde Amerikan Doları, 1785’te Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olarak kabul edildi.

Yıllar geçtikçe, ABD doları birkaç tasarım değişikliğinden geçti ve çeşitli kupürlerde basıldı. İlk Amerikan doları büyük ve hantaldı ve 1, 2, 3, 5, 10, 20, 30, 50, 100, 500 ve 1000 dolarlık banknotlar halinde basıldı.

1800’lerin sonlarında ise ABD hükümeti 1 $, 2 $, 5 $, 10 $, 20 $, 50 $ ve 100 $ banknotlar olmak üzere daha küçük birimli dolar banknotları çıkarmaya başladı. Bugün hala tedavülde olan dolar banknotları, yeni güvenlik özellikleri ve baskı teknolojisindeki gelişmeler ile çeşitli tasarım değişikliklerine uğrayarak güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Bu dolar banknotlarının yanı sıra yıllar içinde farklı Amerikan Dolar banknotları basıldı ancak o zamandan bu yana çoğu tedavülden kaldırıldı. Örneğin, bankalar arasındaki büyük işlemler için 500 $, 1.000 $, 5.000 $ ve 10.000 $ ‘lık banknotlar kullanıldı ancak talep eksikliği nedeniyle 1969’da bu dolar banknotları tedavülden kaldırıldı. En büyük dolar banknotu hangisi sorusunu ise konunun ilerleyen bölümlerinde ayrı bir başlıkta inceleyeceğiz.

500$, 1.000$, 5.000$ ve 10.000$ ABD banknotları da II. Dünya Savaşı sırasında savaş faaliyetlerini finanse etmenin bir yolu olarak kullanılsa da savaşlar sonrasında bu dolarların baskısı da durduruldu. Tabi basımı durdurulan veya tedavülden kalkan dolarlar komple ortadan kalkmış olmuyor. Dolaşımda olan dolar banknotları olarak karşımıza çıkabiliyorlar.

O halde konuyu daha iyi anlayabilmeniz için dolar çeşitleri neler ve tedavüldeki dolar banknotları hangileri gibi sorular ile konumuza başlayalım.

Dolar Çeşitleri Neler?

Dolar banknotları denildiğinde ilk olarak akla Amerikan doları gelse de aslında birçok yabancı ülkede dolar çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin Kanada doları, Hong Kong doları, Avustralya doları ve daha birçok dolar çeşitleri ile kullanımdadır.

Dolar banknot çeşitleri ne kadar çok olsa da Amerikan doları dünyada en çok kullanılan para birimidir. Euro birim fiyat bakımından daha değerli bir para birimi gibi gözükse de kullanım olarak 2.sırada yer alır. Dolarda yapılan standardizasyon ve maliyet çalışmaları doların dünyadaki yerini önemli ölçüde belirlemiştir.

Dolar banknotları basılırken geçmişten günümüze baskı boyutları küçültülerek maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra sahte dolar basmak gibi işlemlerin önüne geçebilmek adına da dolar banknotları üzerine özel lazerler ile okunabilen filigranlar eklenmiştir.

Peki tedavüldeki dolar banknotları neler? Eski dolar geçerli mi 2023 yılında?

Tedavüldeki Dolar Banknotları Neler?

Amerikan dolar banknotlarını avantajlı kılan özelliği 1913 yılından bu yana kullanımına ve dolaşımına devam ediliyor olmasıdır. Tabi bunun için sık sık dolar banknot çeşitleri üzerinde tasarım iyileştirmeleri yapılarak sahte basımın önüne geçilirken maliyetler de minimuma çekiliyor.

Tedavüldeki dolar banknotları basımı durdurulmuş olsa da hala dolaşımda olan dolarlar bulunuyor. Bu durum kafanızı karıştırmasın.

Tedavüldeki dolar banknotları neler?

 • 1 dolar banknotu
 • 2 dolar banknot
 • 5 dolar banknot
 • 10 dolar banknot
 • 20 dolar banknot
 • 50 dolar banknotu
 • 100 dolar banknot

Listede yer alan tüm dolar banknot çeşitleri hala basılmakta olan yani tedavüldeki dolar banknotlarıdır. Bu paraları dilediğiniz zaman temin edebilmeniz mümkündür.

1 Dolar Banknot Var Mı?

1 dolarlık banknot, dünyada en çok tercih edilen ve en düşük birimde olan Amerikan kağıt parası olarak bilinmektedir. 1 dolarlık banknotlar hala basılmakta olan yani tedavüldeki dolar çeşitleri arasında yer almaktadır.

İlk olarak basılan 1 dolarlık banknot, Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1862’de çıkarıldı ve o sırada Hazine Bakanı olan Salmon P. Chase’in bir portresini taşıyordu. O zamandan bu yana birçok kez tasarım değişikliğinden geçen 1 Amerikan Dolar Banknotu en son tasarımı ile 1963 yılında tanıtıldı tanıtıldı.

Mevcut 1 dolarlık banknotun ön yüzünde ilk ABD Başkanı George Washington’ın portresi; arka yüzünde ise Amerika Birleşik Devletleri Büyük Mührü adı verilen resmi mühür yer almaktadır.

1 dolar banknotu, özel bir pamuk ve keten karışımından elde edilmektedir. Daha sonrasında ise banknota belirgin bir kabarık doku verilir. Bu tarz tasarım detayları ile dolar banknotları sahte basımlarının önüne geçilmektedir. 1 dolarlık banknotlar, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın bir parçası olan Gravür ve Baskı Bürosu tarafından basılır.

2 Dolar Banknot

2 dolarlık banknot, 18. yüzyılın sonlarından beri dolaşımda olan bir ABD para birimidir. İlk basılan iki dolarlık banknot, 1862’de Amerika Birleşik Devletleri federal hükümeti tarafından çıkarılmış olup ABD’nin üçüncü Başkanı Thomas Jefferson’ın bir portresini içeriyordu. Güncel tasarımı ise 1976’da tanıtıldı.

2 dolarlık banknotlar, 1 dolarlık banknot kadar yaygın değildir bu nedenle de 2 dolarlık banknot tedavülden kalktı mı gibi sorular ile karşılaşabilsek de hala tedavüldedir.

5 Dolar Banknot Var Mı?

5 dolarlık banknot, 18. yüzyılın sonlarından beri dolaşımda ve tedavülde olan dolar banknotları arasında yer almaktadır. İlk olarak basılan 5 dolarlık banknot, Amerika Birleşik Devletleri federal hükümeti tarafından 1862 yılında çıkarılmış olup Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’ün portresini içermekteydi.

Son tasarımında ise 5 doların ön yüzünde Abraham Lincoln’ün bir portresi ve arka yüzünde ise Lincoln Anıtı yer almaktadır.

5 dolarlık banknot en çok dolaşımda bulunan dolar banknotları arasında yer alır ve ABD’de günlük işlemler için sıkça kullanılmaktadır.

20 Dolarlık Banknot Var Mı?

20 dolarlık banknot uzun zamandır dolaşımda olan ve hala basımı gerçekleşen bir para birimidir. 18.yüzyılın sonlarından beri dolaşımda olan 20 dolarlık banknotlar birçok tasarım değişikliğine uğrayarak güncelliğini korumuştur.

20 dolar banknotun ön yüzünde 7. ABD Başkanı Andrew Jackson’ın bir portresi ve arka yüzünde ise Beyaz Saray yer alıyor. Yine 5 dolarda olduğu gibi 20 dolarlık banknotlar da en çok kullanılan dolar türleri arasında yer alıyor.

50 Dolarlık Banknot Tedavülde Mi?

Evet, 50 dolarlık banknot ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1862’de basılmış ve eski 50 dolarlar kaldırılarak yerine yeni 50 dolar banknotları dolaşıma girmiştir. Bu durum kimilerinin kafasını karıştırsa da tasarımları güncellenmiş olan yeni 50 dolarlık banknot hala tedavüldedir.

Son tasarım değişiklikleri sonrasında 50 dolarlık banknotun ön yüzünde Ulysses S. Grant’in bir portresi ve arka tarafta ABD Kongre Binası yer alıyor. Zaten ilerleyen başlıklarda eski dolarlar ne yapılır, tedavülden kalkan dolar çeşitleri neler gibi soruları da açıklayacağım.

100 Dolarlık Banknot

100 dolarlık banknot da en çok kullanılan Amerikan dolar banknotları arasında yer almaktadır. Şimdiye kadar basımı gerçekleşmiş olan paralar arasında Amerikan Başkanının bulunmadığı iki banknottan biridir. 100 dolarlık banknotun ön yüzünde Benjamin Franklin’in bir portresi; arkada ise Independence Hall yer alıyor.

Şimdiye kadar 500, 1000 ve 10.000 dolarlık büyük banknotlara denk gelsek de bunlar genellikle devlet işleyişi veya prestij olarak kullanılıyordu. Tedavüldeki ve dolaşımdaki en büyük dolar banknotu ise 100 dolardır.

500 Dolar Banknot Var Mı?

500 dolarlık banknot tedavülden kaldırıldı. Zaten 500 dolarlık banknot ilk olarak 18. yüzyılın sonlarında bankalar ile diğer finansal kurumlar arasındaki büyük işlemler için kullanılıyordu. Kimi zaman askeri sözleşmeler kimi zaman ise yüksek harcamalı işlemler için 500 dolar banknot kullanılsa da baskı maliyetlerinin talebe oranla yüksek kalması nedeniyle 1969 yılında durduruldu.

Günümüzde büyük finansal işlemler için artık fiziki ödemeler değil elektronik yöntemler kullanılmaktadır. Bu nedenle de büyük birimli ve günlük işlemlerde tercih edilmeyen eski dolarlar artık basılmıyor.

1000 Dolar Banknot Kaldırıldı Mı?

Evet, bin dolarlık banknot artık tedavülde değil. Son 1000 dolarlık banknot 1945’te basıldı ve üzerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin 22. ve 24. Başkanı Grover Cleveland’ın bir portresi vardı.

1000 dolarlık banknot hala tedavülde değil. Tıpkı 500 dolarlık banknotta olduğu gibi 1000 dolarlık banknotta da üretim maliyetlerinin kullanım talebine oranla yüksek kalması ve elektronik ödeme yöntemlerinin gelişmesi nedeniyle 1000 dolar banknot basımı durdurulmuştur.

5000 Dolarlık Banknot Var Mı?

5.000 dolarlık banknot en son 1945’te basıldı ve basımı resmi olarak 1969’da durduruldu. 5000 dolarlık banknotun tedavülden kaldırılmasının en büyük nedenlerinden biri ise kara para aklama gibi yöntemler için kullanılmasıydı.

1969’da Amerika Birleşik Devletleri hem bu yasadışı faaliyetlerle mücadele etmek hem de maliyetleri düşürmek amacıyla 100 dolarlık banknotun üstünde değere sahip olan banknotların basılmasını durdurmaya karar verdi. Bu karar sonucunda ise 5.000 dolarlık banknot artık tedavülde değil ve 50 yılı aşkın süredir basılmıyor.

10.000 Dolarlık Banknot Tedavülde Mi?

Şimdiye kadar halkın kullanımına sunulmuş ve dolaşımda yer almış en büyük dolar banknotu 10.000 dolardır. 1934 yılında basılmış olan bu dolar banknotları uzun yıllardır basılmamaktadır.

100.000 Dolarlık Banknot Var Mı?

En büyük dolar banknotu hangisi sorusunun cevapları arasında yer alan 100.000 dolarlık banknot devletin finansal işlemlerinde kullanılmış olan en büyük 2. banknottur.

Basılma amacı başlarda altın sertifikası olsa da bir süre boyunca basılmaya devam etmiş ve daha sonra tedavülden kaldırılmıştır. 100.000 dolarlık banknotun ön yüzünde 28. ABD Başkanı  Thomas Woodrow Wilson yer almaktadır.

En Büyük Dolar Banknot Nedir?

Şimdiye kadar basılmış olan en büyük Amerikan dolar banknotu 1 milyon dolarlık banknot olmuştur. Prestij parası olarak tamamen sembolik amaçla basılmış olan bu dolar banknotu yalnızca devlet transfer işlemlerinde kullanılmıştır.

Dolaşımda olan en büyük dolar banknotu nedir?
Dolaşımda olan ve en çok kullanılan en büyük dolar banknotu ise 100 dolardır.

Tedavülden Kalkan Dolar Banknotları Neler?

Eski dolar banknotları; artık dolaşımda olmayan veya basımı gerçekleştirilmeyen dolar banknotlarıdır. Eski dolar banknotlarının bazıları şu şekildededir; 500$, 1.000$, 5.000$ ve 10.000$. Bu dolar banknotlarının çoğu en son 1945’te basılmış olup 1969 yılında ise basımlarına son verilmiştir.

100.000 Dolarlık banknot: Bankalar arası para transfer işlemleri için kullanılmış ve hiçbir zaman dolaşıma girmemiştir.
2 dolarlık banknot: Dünyada en az bulunan dolar banknotları arasında yer almaktadır. Şu an tedavülden kaldırılmıştır.
500$, 1.000$, 5.000$ ve 10.000$ banknotlar ise yalnızca devletin finansal işlemlerinde kullanılmak üzere basılmış olup uzun zamandır basımı gerçekleşmemektedir.

Tedavülden kaldırılmış dolar banknotlarına denk gelebilmek hala mümkündür. Dolaşımda olan dolar banknotları yıllarca koleksiyonerler tarafından saklanabilmekte ve ödeme aracı olarak kullanılabilmektedir. Fakat çok nadir olarak dolaşımda bulunan bu dolar banknotları uzun yıllar önce tedavülden kaldırılmıştır.

Dolarda Hangi Banknotlar Var?

Dolarda en çok kullanılan; Amerikan dolar banknot çeşitleridir. Elbette bunun yanı sıra dolarda farklı ülkelerin de banknotları bulunuyor. Örneğin Avustralya dolar banknotları, Kanada dolar banknotları, Hong Kong doları, Singapur doları, Yeni Zelanda doları, Fiji dolar banknotları ve daha birçoğu örnek gösterilebilir.

Gelin bu dolar banknotlarından biraz bahsedelim.

Avustralya Dolar Banknotu

Amerikan dolar banknotları kadar yaygın olarak kullanılmasa da 1966 yılından bu yana Avustralya’nın resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Yalnızca Avustralya’da değil Cocos Adası, Christmas Adası ve daha birçok bağımsız Pasifik Ada ülkelerinde de Avustralya doları kullanılır.

 • Avustralya dolar banknotları dünya genelinde döviz işlemlerinin yaklaşık %5’ini oluşturmaktadır.

Hong Kong Doları

Hong Kong’ta kullanılan dolar banknotlarına verilen isimdir. Yine ABD Doları kadar yaygın kullanılmasa da borsada en çok işlem hacmine sahip olan 8. para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi bunun yanı sıra Hong Kong dolarını diğer dolar banknotlarından ayıran bir diğer özellik ise; sabit kur ile hesaplanmasıdır.

 • 1 Amerikan Doları = 7,80 Hong Kong dolarına eşittir.

Singapur Dolar Banknotları

Singapur’da resmi para birimi olarak Singapur doları kullanılmaktadır. Diğer para birimleri ile karışmaması için S$ şeklinde sembolize edilir.

Kanada Doları

Kanada doları diğer dolar banknotlarına göre düşük değerlemeye sahip olsa da küresel ticaret anlamında önemli bir rezerv para birimidir.

 • Kanada dolar banknotları; 5$, 10$, 20$, $50, $100 olarak karşımıza çıkar.

Fiji Doları

Fiji doları diğer dolar banknotları ile karışmaması adına FJ$ şeklinde sembolize edilir. 1969 yılından bu yana kullanılan Fiji dolar banknotları herhangi bir dolar kuru ile sabitlenmemiştir.

Eski Dolar Geçerli Mi 2023 Yılında?

Eski dolar geçerli mi 2023 yılında diye merak eden yatırımcılar korkmasın çünkü tedavülden kaldırılmış dolar banknotları hala kullanılabilmektedir. Şu an baskısı devam etmeyen onlarca dolar banknotu müzayedelerde veya koleksiyonerlerde karşımıza çıkabilmektedir.

Tedavülden kaldırılmış olan eski dolarları ödemelerinizde kullanabilir veya döviz bürolarından, Merkez Banka’larından değiştirebilirsiniz.

Eski Dolar Nerede Değiştirilir?

Tedavülden kalkan eski dolar banknotları birkaç farklı şekilde bozdurulabilmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler aşağıda listelenmiştir;

 • Atm’den Bozdurma; hasarlı olmayan eski dolarlarınızı ATM’ler aracılığıyla bozdurabilirsiniz.
 • Değerinin Altına Bozdurma; Global döviz bürolarında eski dolarlarınızı bozdurabilirsiniz. Fakat döviz bürosunda bozdurma işleminde paranız değerinin altında dönüştürülür.
 • ABD’de Değiştirme; Hasarlı veya tedavülden kalkmış dolar banknotlarını ABD Merkez Bankası’ndan kendi değeri ile bozdurabilirsiniz.

Görüldüğü üzere eski dolar geçerli mi, eski döviz nerede değiştirilir gibi konularda stres olmanıza gerek yok. Birçok farklı yöntem ile elinizde bulunan eski doları bozdurabilmeniz mümkün.

Ayhan Boz

Ayhan Boz

Uzun yıllardır finansal piyasalarda işlem yapan bir yatırımcıyım. Bunun yanı sıra birçok farklı aracı kurumda da yatırım danışmanlığı yaptım. Sizler de blogumdan faydalanarak finans dünyası hakkında bilgi edinebilir, daha rasyonel bir yatırımcı olabilirsiniz.

Bu konuda senin yorumun ne? Hemen aşağıya yazabilirsin!

Leave a reply

Profesyonel Forex
Logo
Enable registration in settings - general